Dbamy o zdrowie

Nasza szkoła przystępuje  do akcji ,,Lipidogram dla pierwszaka''. To pierwsza tego typu akcja w Polsce i Europie Środkowej dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w Zabrzu finansowana przez Miasto Zabrze, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Prezydent Miasta  Zabrze dr Małgorzaty Mańki-Szulik.
Hipercholesterolemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie, która powoduje przyspieszoną miażdżycę u osób młodych i bardzo młodych. Osoby z hipercholesterolemią rodzinną mają 100-krotnie wyższe ryzyko zawału serca niż przeciętna populacja.
Jedna kropla krwi może uratować Twoje dziecko i Ciebie od przedwczesnego zawału serca lub udaru mózgu.
Jeśli u Twojego dziecka zostanie stwierdzone podwyższone stężenie cholesterolu, to przebadane będzie nie tylko dziecko, ale cała rodzina (rodzice, rodzeństwo i dziadkowie) pod kątem występowania przedwczesnej miażdżycy.
 Serdecznie zapraszamy do akcji LIPIDOGRAM dla Pierwszaka!
Badanie polegać będzie na zważeniu i zmierzeniu  dziecka oraz na pobraniu 2 kropli krwi z palca dziecka na badania laboratoryjne (cholesterol i glukoza), których wyniki otrzymacie Państwo w ciągu 3 minut od ukłucia igłą. W przypadku nieprawidłowych wyników badań dziecku i jego rodzicom zostanie zaproponowana specjalistyczna konsultacja w Śląskim Centrum Chorób Serca.