Zakończyliśmy projekt.

E.Matych - Twardoch

Natura(lnie) w Zabrzu - właśnie zakończyliśmy ten projekt. Na podsumowanie projektu zasadziliśmy rośliny  w naszym szkolnym ogrodzie.  Otrzymaliśmy je  od organizatorów. Kwiaty będą kwitnąć jeden po drugim. W ten sposób dostarczą pokarm  owadom przez cały sezon. Są tam także budki dla owadów wykonane przez nas w ramach działań projektowych. Mamy nadzieję, że teraz wszystko zadziała - owady zamieszkają w naszych domkach, a kwiaty zakwitną!

“Natura(lnie) w Zabrzu“

J.Karpiński

16 września 2021 r. IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Zabrzu,  Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu oraz Szkoła Podstawowa nr 31 w Zabrzu rozpoczęły działania w projekcie ekologicznym "Natura(lnie) w Zabrzu" objętym patronatem Prezydenta Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki – Szulik. Projekt zakłada roczną współpracę zabrzańskiej młodzieży i seniorów w celu zmniejszenia zużycia wody, produkcji odpadów oraz redukcji śladu węglowego.

W uroczystym rozpoczęciu pracy w projekcie wzięli udział m. in.: Wiceprezydent Miasta Zabrze Pani Katarzyna Dzióba, Przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Pani Łucja Chrzęstek – Bar, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Pani Jolanta Gottwald oraz reprezentanci Stowarzyszenia Klub Seniora MOPR Zabrze i uczniowie 23 zabrzańskich szkół wraz z opiekunami.

W ramach ekosesji “Jak żyć, żeby przeżyć?!” wysłuchaliśmy rewelacyjnego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały “Odbudowa przyrody albo ekocyd” i wzięliśmy udział w serii warsztatów proekologicznych:

“Jak powstaje dobre paliwo z odpadów?” prowadzony przez FCC Polska sp. z o. o.;
“Trash-art z elektrośmieci” prowadzony przez Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM Zabrze i Fundacja Odzyskaj Środowisko;
“Paliwo wodorowe – paliwem przyszłości?” prowadzony przez naszą nauczycielkę, panią Annę Foltyn – Simkę;
“Jak działa farma fotowoltaiczna” i “Biogaz ze składowiska odpadów” prowadzone przez MOSiR Zabrze;
“Idea Zero Waste w praktyce” i “Chrońmy owady zapylające” prowadzone przez Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu;
“Warzywniak na talerzu” prowadzony przez panią Katarzynę Krulicką, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Zabrzu;
“Czysta energia – bezpieczna elektryczność” prowadzone przez Tauron Dystrybucja S. A.;
“Zamień piec na kaloryfer” prowadzony przez ZPEC;
“Toaleta to nie śmietnik” i “Zabrzańska kranówka jest zdrowa” prowadzone przez ZPWiK.
Tradycyjnie nad bezpieczeństwem wszystkich czuwała niezawodna Szkolna Grupa Ratownicza z IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja.

Zapraszamy do obejrzenia: Prezentacja1,  film, prezentacja2